פיתוח כישורי מנהלים באמצעות אילתור

לא חסרות אפשרויות לסדנאות מנהלים , חברות ואירגונים רבים אשר מחפשים לשפר את כישורי הניהול מאוימים מכל עבר בהצעות לשפר את ההון האנושי באמצעות שלל גדול של פעילויות , החל מקואצ’ינג וגרפולוגיה וכלה במשימות חוץ ואתגרי אקסטרים. כל כך שגור הדבר עד כי נראה שכמעט כל דבר שתעשה עם המנהל היקר מחוץ לסביבת העבודה יביא לתוצאות חסרות תקדים ולשינוי דרמטי שיוביל לתוצאות מנצחות.

כפועל יוצא, קיים בלבול גדול בהתאמת היעדים לסדנא ולחלופין בהתאמת המנהלים לאופי ולתוכן הפעילות.

אני מאמינה שלכל סדנא או פעילות יתרונות בולטים הן באופי ובמיקוד הספציפי שלה אך עלינו להבין מה הדגש ואילו כישורים יהנו כתוצאה חוויתית ישירה מהפעילות .

על איזו סדנא נדבר ?

מכיוון שאני מתעסקת באילתור כבר למעלה מעשור , מעבירה סדנאות מלמדת קורסים ומופיעה על הבמה , המאמר יתמקד בכישורים המתוגמלים באמצעות אימפרוביזציה.

על אילו כישורים נדבר?

בחרתי בחמישה כישורים שעל פי מחקר של אוניברסיטת סטנפורד לשנת 2013 , הם הכישורים שהמנהלים ובכיריהם היו רוצים לשפר בצורה הטובה ביותר.

איך נדון על כל כישור ?

נראה כיצד הכישור הספציפי בא לידי ביטוי באופן מעשי באמצעות אילתור ובנוסף כיצד הוא משתכלל או משתפר בעקבות הפעילות.

1.ניהול קונפליקטים

הכישור הנדרש ביותר הוא , איך לא , ניהול קונפליקטים או פיתרון בעיות בשפה עממית , בו נדרש המנהל להבין שיש בעיה ולמצוא תוצאה כלשהיא שבתקווה תביא לתוצאה חיובית , יתכן והקונפליקט ידוע מראש ומתכוננים אליו ולרוב הוא מגיע בפתאומויות ועל המנהל לפעול באותו הרגע
באילתור נקודת המוצא היא קונפליקט כאשר אין נתונים ויש להמציא אותם יחדיו או שהכללים ברורים אבל יש מכשלה ידועה ועל המשתתף למצוא דרך לעבור אותה , כך שניהול קונפליקטים הוא אחד הכישורים המשופרים ביותר באמצעות אילתור ,שככל שנתמיד בו , כך נמנע רתיעה מהלא נודע והבלתי פתור.

2.הקשבה

הקשבה אמיתית איננה דבר של מה בכך , היא כוללת קבלת דעות מנוגדות לשלך וסבלנות תחת לחץ לראות את התמונה מזווית אחרת .
באימפרוביזציה הקשבה נחוצה כמו אוויר לנשימה , המאלתר מוצא את עצמו רבות נאלץ להסכים למחשבה שמנוגדת לשלו רק כדי להמשיך בהסכמה ולא להרוס את הסיטואציה.כאשר מאלתר אינו מקשיב ועסוק רק ברעיונותיו ומטרתו הוא מתרסק מהר יותר ממגדלי התאומים וכך הוא לומד באופן מעשי את תמורותיה של הקשבה אמיתית.

3.שיתוף הנהגה/האצלת סמכויות

אי אפשר הכל לבד , או יותר נכון אפשר אבל ידו של האחד קצרה משל השנים,ובכל זאת רבים וטובים בעולם ההנהגה סובלים מקושי אמיתי “לשחרר” וזאת שעל כתפיהם כלל האחריות.
כאשר משחקים משחק , כולם שווים , והכוח להשגת המטרה טמון בשיתוף פעולה ולא בהוראות נכונות , אם מתמסרים לכל יד משקל שווה בהשארת הכדור מעל הקרקע,וזה שיתמיד וישחק ידע שאחריות חייבים לחלק על מנת ליצור מטרה משותפת ולהגיע לניצחון.

4.תיכנון

יכולת תכנון כוללת הבנה של המצב הקיים והגדרה נכונה של יעדים כמו גם יכולת לבנות תכנית שתיצור יעד או מוצר מוגמר.
מתי מאלתר משתמש בתכנון ? כל הזמן , מאלתר מתכנן תוך כדי פעולה כמו חייל בשדה קרב .
כאשר מאלתרים אומנם לא יודעים מה יהיה , אבל כל נתון וכל פרט שנפלט לחלל האוויר חייב לבוא לידי ביטוי וחייבים לקחת אותו בחשבון אחרת המשחק נראה מזויף והאשליה נהרסת , GAME OVER,
בנוסף המאלתר משער לאן הסיטואציה הולכת ומנסה לנווט אותה למקום מבטחים זאת למרות שאינו יודע אם אכן יגיע לשם.

5.פיתוח כישרון פנימי/חניכה

עוד כישור שהמנהלים והדירקטורים היו רוצים לשפר הוא הכישרון הפנימי , כלומר היתרון היחסי של כל אחד , האופי ואיך להביא את עצמך לידי מיצוי מקסימלי.
גם כאשר משחקים דמות באילתור אין דרך אחרת לשחק מאשר פשוט להשתמש בעצמך . העולם הפנימי והאסוטציטיבי שלך המאלתר הוא הלחם והחמאה של הסיטואציה הנבנית והחוזקות והחולשות שלך באות לידי ביטוי מוחלט ובולטות לעין הקהל. מי שיתרגל אילתור לאורך זמן ילמד את עצמו ויתרונותיו ולא פחות חשוב את המקומות שלו מהם עדיף להימנע.

לסיכום , התנסות חוויתית בעולם המסוכן של האימפרוביזציה תאמן תעמת ותשפר כישורי ניהול מהותיים עם לא מהותיים ביותר.
וזאת לפני שדיברנו על התמורות בתקשורת בין אישית , בניית צוות , קבלת החלטות וכמובן מוטיבציה.
סדנאות המנהלים שלנו משלבות בין עולם האילתור המרענן והכיפי לבין עולם הניהול התוצאתי וחסר הפשרות .
בעזרת הכלים של תיאטרון האימפרוב המשתתפים יתנסו בצורת תקשורת חדשה המועדדת חשיבה חיובית, העצמה וחיזוק של העובדים וכמובן חשיבה מחוץ לקופסא.

לעמוד סדנאות אימפרוביזציה לגיבוש שלנו
לחץ כאן

כאן תוכלו לקרוא כתבות ומאמרים ובעצם כל דבר שקשור לאימפרוביזציה
החל ממשחקים שתוכלו לתרגל בסלון ועד כלים של אימפרוביזציה לעסקים
המאמרים נכתבו ונאספו בכיף מתוך נסיון של שנים
בהופעות מול קהל , העברת סדנאות מול חברות ולימודי יסודות האילתור.